Biblia opowiedziana obrazami cz. III

Po zaledwie tygodniowej przerwie wracamy do historii w obrazach i do postaci jednego z największych biblijnych proroków – Mojżesza. Wyjątkowo wdzięczny to temat do tego wpisu, ponieważ Mojżeszowi poświęcono mnóstwo dzieł  malarskich i rzeźbiarskich, a o tym, że osoba proroka nadal inspiruje artystów, świadczą także współczesne, przywołane również w poprzedniej notce obrazy.

zdjecie 1 zbieranie manny bernardino„La raccolta della manna” Bernardino Luini

Po tych przeżyciach na pustyni Izraelici zatrzymali się u podnóża Góry Synaj. Tam dokonało się kolejne spotkanie Mojżesza z Bogiem, to najsłynniejsze, w trakcie którego Mojżesz poznał Dziesięć Przykazań, wypisanych na kamiennych tablicach. W tym samym czasie jego lud zdążył już złamać pierwsze przykazanie, budując złotego cielca  i oddając mu hołd. Gdy Mojżesz to odkrył, w wściekłości rzucił kamienne tablice, które roztrzaskały się na kawałki.

zdjecie 2 wyprowadzenie wody
Wyprowadzenie wody ze skał – Filippino Lippi

zdjecie 3 wąż

Fragment kaplicy Sekstyńskiej

Obie te sceny zostały wielokrotnie uwiecznione w malarstwie i rzeźbie. Najsłynniejszy posąg Mojżesza, autorstwa Michała Anioła, przedstawia proroka właśnie z kamiennymi tablicami w dłoni – posąg można obejrzeć w kościele Świętego Piotra w Okowach w Rzymie.

zdjecie 4 mojzesz
Mojżesz autorstwa Michała Anioła

Z kolei Cosimo Rosselli, jeden z artystów pracujących przy powstawaniu Kaplicy Sykstyńskiej, przedstawił całą historię z kamiennymi tablicami i złotym cielcem we wspaniałym fresku, zatytułowanym „Discesa dal Monte Sinai”. Wrażenie robi także ciekawy obraz Domenico Beccafumi (uznawanego za jednego z ostatnich przedstawicieli tzw. szkoły sieneńskiej), zatytułowany „Mose spezza le Tavole della Legge”,  na którym możemy zobaczyć Mojżesza w ataku złości i wystraszonych Izraelitów. Sam Beccafumi był zresztą ciekawym artystą, przedstawicielem stylu artystycznego o nazwie manieryzm, który charakteryzował się pięknem, subtelnością i wyrafinowaniem (wystarczy spojrzeć na ikonę dzieł manieryzmu, „Madonnę z długą szyją” Parmigianina). Tę samą lekkość, „wyciągnięcie” postaci można zauważyć na obrazie Beccafumiego.

zdjecie 5 fresk
„Discesa dal Monte Sinai” Cosimo Rosselli
zdjecie 7 signorelli
„Testamento e morte di Mose”

Udało się w końcu Mojżeszowi doprowadzić swój lud do Ziemi Obiecanej. Gdy dotarli do Ziemi Kanaan, Mojżesz umarł z poczuciem spełnionej misji, a zadanie opieki nad Izraelitami przekazał Jozuemu. Ten fragment historii proroka ukazany jest na fresku w Kaplicy Sykstyńskiej, zatytułowanym „Testamento e morte di Mose”, autorstwa Bartolomeo della Gatta i Luca Signorelliego.

 

zdjecie 6 domenico„Mose spezza le Tavole della Legge” Domenico Beccafumi

Na tym kończy się historia Mojżesza, a zaczyna historia innych postaci biblijnych: Jozuego, Samsona, Samuela, Dawida, Salomona… O wszystkich tych bohaterach jeszcze opowiem: oczywiście obrazami wielkich mistrzów!

Aleksandra: kompletnie zwariowana na punkcie Włoch, włoskiego i wszystkiego, co się z włoskim łączy.

2 komentarzy

  1. ~Katarzyna · 6 lipca 2014 Odpowiedz

    Evviva l’arte! :)

  2. ~Ania · 21 lipca 2014 Odpowiedz

    Mistrzowie pędzla, przepiękne dzieła, idealnie dobrane kolory…

Zostaw odpowiedź